Maja Lunde er nominert til Bokbloggernes kortliste for Bienes historie. Romanen har fått svært mye oppmerksomhet og den er blitt nominert til flere priser og solgt til flere land. Boka er den siste av seks bøker som samleses før bokbloggerne går til avstemning over Bokbloggerprisens to vinnere i august/september.
Maja Lunde, f. 1975, er forfatter og manusforfatter. Hun har skrevet flere barne- og ungdomsbøker og har jobbet for NRK. Bienes historie er hennes debut som voksenromanforfatter. Mer om Maja Lunde på wikipedia og hennes egen hjemmeside.
Romanen handler om at biene forsvinner og når biene dør, så vil ikke nødvendig pollinering som er livsviktig for alt liv på jorda skje. Vi følger mennesker i tre tidsepoker på tre steder/land som har en rolle i forhold til biene. Maja Lunde har satt fokus på et kjempeviktig miljøproblem og møtt masse engasjement med denne romanen, – som tar for seg bienes viktige funksjon, bienes liv, og hva vi kan gjøre for dem.
Av en eller annen grunn fikk jeg aldri skrevet et skikkelig blogginnlegg om romanen, som jeg likte veldig godt, men noe skrev jeg i et oppsummeringsinnlegg i desember -15 :
Jeg likte Bienes historie overraskende godt. Leste den ferdig i natt. Godt stykke arbeid av Maja Lunde. Godt skrudd sammen, engasjerende historier. Den har vært mye diskutert blant bokbloggerne i løpet av høsten, mange har likt den godt, andre ikke så godt. Da ble mine forventninger mer normalisert, og jeg oppdaget at jeg koste meg med boka.
Foto: Ida Berby
Bienes historie er solgt til storforlag i USA, og før det solgt til 15 andre land. Boka vant Bokhandelprisen 2015.
Bli gjerne med å les sammen med oss bloggere i juli, hvis du ikke har lest Bienes historie. Og til dere som allerede har lest og skrevet – legg igjen link i kommentarfeltet under eller i linkefunksjonen:
Ønsker dere en riktig god sommer og ta vare på biene. La litt av plena gro vilt og viktige blomster blomstre for biene og humlene. Lag gjerne humlekasser, eller lignende.
Anita Ness – Artemisia verden.
Jeg skrev om Bienes Historie i et samleinnlegg her ifjor 🙂
http://ebokhyllami.blogspot.no/2015/10/salangt-i-oktober.html?showComment=1445804220120#c1323050408314332958
Eg las «Bienes historie» i september i fjor 🙂
http://serieavhengig.blogspot.no/2015/09/bok-bienes-historie.html
Mitt innlegg er fra september 2015
http://kleppanrova.blogspot.no/2015/09/lunde-maja-bienes-historie.html
Det er en stund siden jeg leste denne – men minnes den som tankevekkende. Min omtale er her:
http://reading-randi.blogspot.no/2015/08/tanker-om-bok-maja-lunde-bienes-historie.html
Hei. Nå har jeg lagt innleggene deres inn i linkegreia, siden linkefunskjonen ikke ble ordnet før i dag. Men dere nye; husk og legg bloggen inn i linkegreia.:)